Page 1 of 1
Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 09 Jan 2013, 19:26
by MrSvahn
Hej,
Jag håller på och finkammar blocket och diverse köptrådar på jakt efter min första LS-bil men skulle behöva lite tips ang vilket fraktsätt man bör välja. T.ex. Posten, Schenker, Bussgods, Blocketpaketet?
Då lådan blir ganska så stor och väger mycket behöver jag räkna in frakten i helhetspriset ifall säljaren bor för långt bort för att jag ska kunna hämta.
Hur brukar ni skicka era bilar?
Tack på förhand, Jonathan
Re: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 09 Jan 2013, 19:59
by Mats B
Bussgods ...utan tvekan.. brukar kosta mellan 4-500:- oavsett om det är 10 eller 100 mil

Re: Sv: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 09 Jan 2013, 20:04
by Robban
Håller med föregående. Dessutom kan du betala när du hämtar ut den. Om du är känslig för förskottsbetalning. Funkar med vanligt bankkonto.
Re: Sv: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 09 Jan 2013, 20:21
by pepi
Måste även hålla med föregående.. Hämtade en pall på 96 kg grejer i somras(en massa rc

), kostade mig 850 för 173 mil transport. Helt oslagbart!!
Re: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 09 Jan 2013, 20:23
by Greven
Som sagt BUSSGODS..
Skönt med efter krav när man inte vet vem personen är..är värt den där femtilappen dom tar för det..
Re: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 09 Jan 2013, 20:26
by MrSvahn
Tackar för snabbt svar, räknade lite på det och runt 500-700 skulle det kosta beroende på om man väljer till försäkring (behövs det?), prio (samma här, behövs det?) och efterkrav.

Enda nackdelen är att det inte finns nån terminal för bussgods här i hålan så föräldrarna får hämta ut det i Göteborg om det blir aktuellt...
Edit: om jag ska vara ärlig så känns efterkrav ganska onödigt då jag bara är säker på att säljaren har skickat paketet, det kan lika gärna ligga 20kg sten i det istället för en bil

Re: Sv: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 09 Jan 2013, 20:50
by pepi
Prio är rätt trevligt om det är långt, halverar tiden men inte nödvändigt

Re: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 10 Jan 2013, 10:07
by Comer
Lägger mina pengar på bussgods. Fick hem min Fg sport med dem och det var en resa på ca 60 mil på 3 dagar utan några tillägg i kostnad. (mitt pkt var till och med helt) Dock hade jag nog tur med tiden

Brukar ta lite fler dagar.
Re: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 10 Jan 2013, 11:04
by wrep
Varför snurrar ni alla in er på hur långt det är? Ett postpaket kostar väl samma oavsett om du skickar till grannen eller från ystad till haparanda?

Eller har jag fattat fel?
En sak som folk ofta glömmer med bussgods är att de har dumma öppettider plus att utlämningsställena inte är så många... jag måste gå tidigare från jobbet plus köra 5 mil fastän jag bor i en förort till stockholm... ränkar man in det så kan andra alternativ konkurrera lika bra.
Re: Sv: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 10 Jan 2013, 11:26
by pepi
wrep wrote:Varför snurrar ni alla in er på hur långt det är? Ett postpaket kostar väl samma oavsett om du skickar till grannen eller från ystad till haparanda?

Eller har jag fattat fel?
En sak som folk ofta glömmer med bussgods är att de har dumma öppettider plus att utlämningsställena inte är så många... jag måste gå tidigare från jobbet plus köra 5 mil fastän jag bor i en förort till stockholm... ränkar man in det så kan andra alternativ konkurrera lika bra.
På bussgods betalar man efter vikt och sträcka. Ju närmare desto billigare. Jag som bor uppe i Kiruna är vid det här laget expert på fraktbolag då inget säljs i min närhet.
Posten är dyr, tar bara upp till en viss storlek på paket å efter det blir det hysteriskt dyrt. Dom hanterar paketen mycke och i mitt fall ofta trasiga paket när dom kommit fram.
Schenker tar sjukt lång tid på sig långa sträckor. Är rimliga i pris men griniga på stora paket, vill ofta ha det till att skickas på pall.
DHL funkar bra om man använder deras färdiga kollin men är för små för en bil om man inte demonterar den i molekyler.
Bussgods med prio för långa avstånd är klockrent. Alltid hela å fina paket och jäklarns billigt. Att man sedan får krångla lite med att hämta ut får man ju tillbaka på fraktkostnaden...
Re: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 10 Jan 2013, 11:28
by Ntch in da dirt
Bussgods är bland det enklaste för de har inga konstiga normer med max mått på kartong för privatpersoner när frakten ska bokas. Posten har inte heller det .
Vilket jag upplever att både Dhl och Schenker har begränsningar i allafall när man vill boka frakten på nätet.
De Bolagen är mera inriktade på företagskunder som skickar stora kollin och flera gånger om året .
Sedan är det ju bra med efterkravet som man kan lägga till på bussgods. Ett litet svagt minus med det finns dock att man har fått väntat nästan en månad innan de betalar ut pengarna till den som har skickat försändelsen.
Det kan man ju leva med i o f om man vet om det.
Re: Sv: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 10 Jan 2013, 11:36
by pepi
Dom har dock blivit snabbare med att betala ut. Sist fick jag pengarna dagen efter paketet hämtats ut.
Re: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 10 Jan 2013, 11:48
by huSSe
jag tycker bussgods funkat bäst o billigast.
Re: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 10 Jan 2013, 13:26
by MrSvahn
Tackar för all input. Jag fattar det som att man måste betala på internet innan man hämtar det även om man väljer efterkrav. Stämmer det eller går det att betala på terminalen?
Det verkar även som att det är säljaren som bokar frakten och skriver ut fraktsedel.

Re: Sv: Vilket fraktsätt för komplett bil?
Posted: 10 Jan 2013, 13:56
by pepi
Man betalar på Internet. Har skrivit ut bekräftelsen och tagit med så.man har bevis på att man betalat..