Page 1 of 1

Hur lång är denna pipa

Posted: 28 Dec 2009, 23:12
by Ntch in da dirt
Då jag måste ha ha ett annat alternativ till pipa på min Mcd monster truck bil och kan inte ha deras modellanpassade pipor varken sidomonterade pga av drill start. inte heller jetpros bakmonterade pipa för att jag tycker den hamnar för nära marken.
Jag har nu kollat runt hur avgassystemen ser ut på olika bilar som har avgasporten bakåt och har fastnat för ev denna mielke pipa till hpi 5 t
http://www.rc-car-online-shop.de/cgi-bi ... &rubnum=&a" onclick="window.open(this.href);return false;
nu undrar jag hur lång själva pipan är från där kröken slutar och pipan tar vid då jag har tänkt att ha pipan vänd bakåt på bilen och om det sticker ut någon cm gör ju inget men över det blir nog för långt och kommer se väldigt fult ut i sådanafall.

Re: Hur lång är denna pipa

Posted: 28 Dec 2009, 23:44
by huSSe
jag kommer inte in på den länken? :|

Re: Hur lång är denna pipa

Posted: 29 Dec 2009, 00:10
by Ntch in da dirt
http://www.rc-car-online-shop.de/cgi-bi ... e--exhaust" onclick="window.open(this.href);return false;
nytt försök funkar det inte så gå in på rc car online sök på exhaust och sedan hittar du pipan nästan längst ner på listan

Re: Hur lång är denna pipa

Posted: 29 Dec 2009, 11:03
by S 500 R
Svårt att säga hur lång den är för 5T är ju så jäkla lång i sig...

Länken funkar förresten.

Re: Hur lång är denna pipa

Posted: 29 Dec 2009, 11:07
by huSSe
själva pipan ser ut att vara lika lång som den jag hade i minrace rumnner.
hör med KBMCD. han har den pipan nu. eller med andreas på swedrc. han vet säkert.
jag skulle köpa en sån pipa av han.
för övrigt skönt ljud i den pipan tycker jag.