Page 1 of 1

Vettig uppgradering till FG (framförallt Monster)

Posted: 22 Nov 2009, 09:00
by waqr
Detta är inget nytt men alla kanske inte har denna så jag tänkte visa den iallafall. Denna uppgradering är nästan ett måste om man uppgraderar motorn på framförallt Monster modellen. Jag har det på min och det fungerar klockrent. Fälgarna är väldigt mjuka inne i fyrkanten och har man lite kraft och bra fäste så drar man sönder fälgarna ganska lätt. Detta är ett billigt alternativ till att slippa behöva köpa nya fälgar:

http://www.rc-car-online-shop.de/lshop, ... nster,.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Vettig uppgradering till FG (framförallt Monster)

Posted: 22 Nov 2009, 22:15
by Ntch in da dirt
Sådana där köpte jag till fgn när jag hade den kvar innan det hade jag förstört ett par drivaxlar pga av slirandet i själva hjulnavet att det slirade nått i fälgarna märkte jag däremot aldrig av.
Dock gäller det att ha tålamod med fg som märke.
Det hade inte jag så jag sålde bort den efter ca 5 liters körning .

Re: Vettig uppgradering till FG (framförallt Monster)

Posted: 22 Nov 2009, 22:24
by waqr
Tycker FG håller riktigt bra. Har inte haft alls mycket fel på min under de ca 70 liter jag kört. Visst det behövs vissa uppdateringar såsom alu drevhållare och alu motorfästen men alla bilar oavsett märke behöver ju några uppdateringar för att hålla bra.

Trist att höra att du hade sån otur med din :(

Re: Vettig uppgradering till FG (framförallt Monster)

Posted: 23 Nov 2009, 08:25
by S 500 R
Ja, jag har inte haft jätte mycket problem heller... men jag uppgraderade för att slippa problem överhuvud taget.

Re: Vettig uppgradering till FG (framförallt Monster)

Posted: 23 Nov 2009, 10:35
by crh
Dom här kommer att beställas nästa gång som det skall inhandlas prylar.

Så här såg en av mina fälgar ut efter en körning.

Image

Tror att muttern var liiite dåligt åtdragen så efter den händelsen så va jag noga med att dra fälgarna HÅRT.

Då blev det såhär :evil:

Image

Re: Vettig uppgradering till FG (framförallt Monster)

Posted: 23 Nov 2009, 11:08
by S 500 R
Finns ju Elcons variant med.
http://www.elcon-models.com/products/re ... rotectormt" onclick="window.open(this.href);return false;
Image

Re: Vettig uppgradering till FG (framförallt Monster)

Posted: 23 Nov 2009, 12:41
by waqr
Nån som vet om Elcons variant fungerar bra?

Re: Vettig uppgradering till FG (framförallt Monster)

Posted: 23 Nov 2009, 13:09
by S 500 R
Jag har inte testat... men det var ju en på RSB som har dom...